Špitál Art

Během Dnů evropského dědictví, tedy 13. září, proběhne v areálu vojenské nemocnice v Josefově událost zvaná Špitál Art. Každoročně se v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Ty letošní Dny evropského dědictví jsou zacílené na “návrat ke kořenům”.
A jaký bude ten náš špitálně-umělecký návrat ke kořenům? Každá budova, ať už stará nebo nová, je primárně určená k tomu, aby se v ní pracovalo, tvořilo, snilo, odpočívalo, jednoduše, aby se v ní žilo. Proto chceme aspoň na jeden den oživit jinak nevyužívaný areál více než 200 let staré vojenské nemocnice v pevnostním městě Josefov. Toto unikátní místo ukrývá mnohá zajímavá, prachem zapadaná a zapomenutá zákoutí.
Po cestě ztichlými a potemnělými chodbami míjíme stěny dekorované drippingem, narazíme na “motýlkové” zdi v blízkosti operačních sálů, při prosvícení černočerné tmy ve sklepení objevíme již hotové instalace skládající se z různých nemocničních pomůcek, v některých místnostech natrefíme na stopy po filmařích, kteří částečně přeměnili pokoje pro účely natáčení, na půdách se náš zrak zastaví nad útržky rusky psaných novin. A další podobná překvapení jsou tu na každém kroku. No dovedete si představit lepší prostor pro umělce? Proto bude oživení špitálu právě na nich a jejich kreativitě a v neposlední řadě také na vás.

Co vás přesně čeká?

Brány nemocnice otevřeme ve 13 hodin.

V průběhu odpoledne bude možné nemocnici samostatně projít. Bude připravena prohlídková trasa ozvláštněná uměleckými instalacemi, fotografiemi a dalšími díly. Umělecké instalace pro josefovskou nemocnici vytvoří Vojtěch Jirásko, Štěpán Málek, Bohouš Zelený, Jana Fialová, Bětka Prouzová, Emily Haf z Velké Británie a další.

Od 13 hodin bude pro malé i velké návštěvníky připraven tvůrčí workshop plný barev.
Zahrají Butterfly Killers.

DRED performuje v průběhu celého odpoledne cca od 13.30 do 18.00, a to s jednou činohrou, jedním koncertem a minimálně třemi instalačně akčními performancemi, časovým rozsahem nedlouhé kusy (kolem 15 – 20 minut), dosahem však dalekosáhlé:

Šrotkorn
Činoherka z nemocničního prostředí.

Šatnóm
Houkání v kleci.

Lazar et…
Jednotka intenzivní performance. Zvuk, jenž vyvede lazary a…

Dolů po schodišti nahoru band Macka a Máčka
Strunný jazz s ilustrací.

Noctur
Diváci jako stíny v podsvětí. Orfeus, Eurydika. Prostě takové prosté dostaveníčko ve tmě.

Mezi 18 a 19 hodinou hra na hang drum (Martin Werner)
19 hodin Sisiroe
20 hodin Kluci z marmelády
21 hodin Selectone a VJ Baptism

Světelný design pro nemocnici je na Zuze Režné z Brna, co je Meotar VJing předvede Vjka Primitiv z Hradce Králové.

Občerstvení zajistí kavárna Kafe!Kafka
Přítomní budou také Antikvariát Abnormalizace, VŠEtečka a rajt

Vstupné:

40 Kč od 13 do 17 hodin na odpolední prohlídky, na celý den 100 Kč, děti do 12 let zdarma

Parkování:

Ulice poblíž nemocnice, za kostelem.

Spaní:

Možné za poplatek 50 Kč za osobu na Bastionu IV. Lehátka máme, spacák s sebou. (V případě zájmu dejte vědět nejlépe předem, fb: Ika Zet, Ondatra Zibethica, mail: zatloukalova@pevnostjosefov.cz)

Pokud by vás ještě něco zajímalo, obraťte se na výše uvedené kontakty.

Akce proběhne za podpory Města Jaroměř.

 

Comments are closed.